Sebze Diyeti

Hem sağlık açısından hem de formda kalmak için sürekli tüketmemiz gereken besin türü olan sebzeler, zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinde de en sık tüketilen besin maddeleri aynı zamanda. Günümüzde her türlü sebzenin ayrı ayrı diyet uygulamaları var ve her geçen gün yeni diyet listeleri çıkıyor piyasaya. Bunlar arasında en çok bilinen ve uygulanan sebze diyetleri, havuç diyeti, lahana diyeti, salata diyeti ve domates diyeti, patates diyeti.

Her birinin kendine özgü kalori hesaplaması, diğer besinlerle olan kombinesi diyet uzmanları tarafından özenli olarak incelenip belirleniyor. İşte bu yüzden, kafanıza göre besinleri karıştırarak diyet listesi hazırlamayınız ve uzmanların önerdiği listelerden kendinize uygun olanları seçip uygulayınız.

Kilo vermede en verimli ve vücudunuza zarar vermeyen en doğal diyeti uygulamak istiyorsanız sebze diyeti sizin aradığınız zayıflama yöntemidir. Sebzelerin lifli özellikleri yeşilliklerle desteklenerek ortaya çok sağlıklı bir diyet programı çıkıyor. Sebze diyeti 1 haftada 3-4 kilo vermeyi amaçlayan bir diyet türüdür ve yukarıda saydığımızdan çok daha fazla türü bulunmaktadır. Örnek bir sebze diyeti için öneride bulunmak gerekirse, şu şekilde bir program sunabilirim;

1 hafta boyunca öğlen ve akşam yemeklerindeki sebze yemeklerini değiştirebilirsiniz ancak kalori hesaplamasına dikkat ederek tabii ki. Programdaki kahvaltılar ise sabittir.

Sabah kahvaltılarında 1 dilim kepek ekmeği, yağsız peynir ya da kaşar, ve içecek olarak şekersiz çay ya da taze sıkılmış portakal suyu.

Öğlen yemeklerinde 1 gün atlayarak et ve sebze yemeğini dönüşümlü olarak tüketeceğiz. 1. Gün sebze yemeği yaptıysak, 2. gün et yemeği tüketebiliriz ancak sadece ızgara ile yapılmış olması gerekiyor.

Akşam yemeklerinde ise, bol salata, çorba ve bir porsiyon meyve ile günümüzü tamamlıyoruz. Akşam ile bir sonraki günün sabahı arasındaki zamanlarda acıktığımızda ise, içecek olarak sadece su ve sebze olarak salatalık tüketebilirsiniz.

Peki ne tür sebze yemekleri yapmalıyım?

Bu sorunun cevabı aslında çok uzun. Ancak diyet listelerinde en çok tercih edilen sebze yemekleri, zeytinyağlı enginar, zeytinyağlı taze fasulye yemekleridir.

 

Yorum Yapın